Większość kobiet zmaga się z problemem doboru odpowiedniego kremu pod makijaż. Jeśli dołożymy do tych poszukiwań jeszcze fajny skład kosmetyku, to zadanie staje się bardzo trudne. Z pomocą przychodzi seria trzech lekkich kremów firmy Sylveco. Kilka dni temu pojawił się na naszym blogu wpis dotyczący analizy składu słoiczkowych kremów tej firmy. Bardzo Nas cieszy, że na polskim rynku istnieją marki, oferujące naturalne produkty.  Produkty firmy Sylveco są obecne na polskim rynku od ponad 25 lat i mają grono wiernych fanek, które cenią je przede wszystkim za skuteczność. Jednak czy oprócz skuteczności można powiedzieć, że są to kosmetyki bezpieczne tzn. czy zawierają bezpieczne składniki?? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej!

Analiza składu lekkich kremów do twarzy firmy Sylveco

LEKKI KREM BRZOZOWY

Zdjęcie: sylveco.pl

OPIS PRODUCENTA:

Hypoalergiczny lekki krem brzozowy jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery wymagającej regeneracji. Zawiera ekstrakt z kory brzozy, który dzięki właściwości pobudzania syntezy kolagenu i elastyny, zwiększa sprężystość skóry i skutecznie opóźnia procesy starzenia. W kremie zastosowano połączenie ekstraktu z aloesu oraz ksylitol o działaniu wybitnie nawilżającym i zmiękczającym. Naturalne oleje roślinne i masło karite odbudowują warstwę wodno-lipidową i w połączeniu z alantoiną zapewniają skórze szybkie ukojenie. Dodatek witaminy E zabezpiecza ją przed negatywnym wpływem środowiska. Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej, zawierający saponiny, ułatwia wnikanie składników aktywnych głębiej do skóry. Krem może być stosowany pod makijaż oraz na okolice przemęczonych oczu.

WSKAZANIA: do pielęgnacji skóry odwodnionej, przesuszonej, zmęczonej, narażonej na działanie czynników szkodliwych (słońce, dym tytoniowy).

NASZA OPINIA:
Skład tego kosmetyku jest znacznie dłuższy niż kremów w słoiczkach. Niemniej mimo zastosowania większej gamy składników większość z nich to dodatek na plus (składniki zaznaczone na zielono). Produkt ten, tak jak nazwa wskazuje ma lżejszą konsystencję niż kremy w słoiczkach, dzięki czemu wchłania się szybko i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej warstwy. Krem ten może być stosowany do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, super sprawdzi się również pod makijaż. Polecamy stosować go w okresie wiosennym i letnim jako bazę pielęgnującą. Natomiast w okresie jesiennym i zimowym powinien być raczej stosowany jako pielęgnacja uzupełniająca.
Kolejną zaletą tego kremu jest brak substancji zapachowych, dzięki czemu może być stosowany przez alergików. Jednak nie spodziewajcie się całkowitego braku zapachu, gdyż zapach jest jakby „jałowy”, jest to aromat użytych naturalnych składników. Duży plus za higieniczne i wygodne w użyciu opakowanie. Jeśli zdecydujecie się na ten krem pamiętajcie, że okres przydatności od momentu otwarcia to 6 miesięcy.

Skład:

Vitis Vinifera Seed Oil (olej z pestek winogron) – Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji

Aqua – woda

Glycine Soja Oil  (olej sojowy) – emolient (nawilża, chroni skórę przed nadmierną utratą wody)

Xylitol (ksylitol) – humektant (higroskopijna substancja nawilżająca o strukturze pozwalającej na absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia)

Sorbitan Stearate (stearynian sorbitanu) – surfaktant, naturalny środek emulgujący

Sucrose Cocoate (sacharoza kokonianu) – środek emulgujący, surfaktant

Butyrospermum Parkii Butter – masło shea inaczej masło karite jest tłuszczem roślinnym uzyskanym z owoców drzewa rodzimego w Afryce, Butyrospermum parkii. Masło shea składa się głównie z kwasów tłuszczowych, takich jak kwas stearynowy i oleinowy

Glyceryl Stearate (stearynian glicerolu) – składnik pochodzenia roślinnego. Jest to ester kwasu stearynowego i gliceryny, w kosmetykach pełni rolę emulgatora

Argania Spinosa Kernel Oil (olej arganowy) – emolient- tłoczony z nasion drzewa arganowego rosnącego w Afryce, zawiera witaminę E, polifenole oraz sterole

Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) – naturalny konserwant

Stearic Acid (kwas stearynowy) – emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Według stowarzyszenia EWG składnik ten może być pochodzenia zwierzęcego

Cetearyl Alcohol (alkohol cetylostearylowy) – emolient stabilizujący emulsję oraz nadający odpowiednią konsystencję. Jego głównymi składnikami są alkohol cetylowy i alkohol stearylowy (alkohole tłuszczowe). Warto podkreślić, że produkty kosmetyczne oznaczone jako „bez alkoholu” mogą zawierać alkohol cetylostearylowy, ponieważ alkohole tłuszczowe nie stwarzają ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Benzyl Alcohol  (alkohol benzylowy) – stosowany jako konserwant lub rozpuszczalnik. Duża ilość alkoholu benzylowego może nadawać produktowi wyraźny zapach kwiatów, ponieważ jest składnikiem olejków eterycznych, takich jak jaśmin. Jako lotny alkohol, stosowany w dużych ilościach może powodować reakcje alergiczną, jednak powszechnie uważany jest za bezpieczny składnik w kosmetykach [1,2]. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie wynosi 1%.

Betulin (betulina) – chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyspieszającymi starzenie

Allantoin (alantoina) występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów, korzeniu żywokostu. Może być także otrzymywana syntetycznie. Stosowana jest jako środek kondycjonujący skórę. Ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia.

Xanthan Gum (guma ksantanowa) – polisacharyd, polimer na bazie cukru wytwarzany przez bakterie. Jest stosowana jako środek zwiększający lepkość w produktach do pielęgnacji ciała i żywności.

Dehydroacetic Acid (kwas dehydrooctowy) – syntetyczny środek konserwujący dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych.

Saponaria Officinalis Root Extract (ekstrakt z mydlnicy lekarskiej) – działanie tonizujące oraz oczyszczające

Symbol PAO oznacza czas po otwarciu opakowania (od momentu pierwszego użycia produktu zgodnie z jego przeznaczeniem), w jakim produkt może być bezpiecznie stosowany, czyli 6M oznacza, że produkt zachowuje swoje właściwości przez 6 miesięcy od otwarcia.

Tocopheryl Acetate (octan tokoferolu) – Witamina E pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych, między innymi przy tzw. plamach starczych, czyli przebarwieniach skóry pojawiających się u starszych osób głównie na dłoniach. Według stowarzyszenia EWG zajmującego się analizą składu kosmetyków, jest to składnik silnie alergenny.

Aloe Barbadensis Leaf Extract (ekstrakt z aloesu) – otrzymywany z liści aloesu, jego zalety zostały szeroko opisane w literaturze m.in. działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie się ran, posiada właściwości przeciwzapalne, koi, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Jednak najnowsze badania

LEKKI KREM NAGIETKOWY

 

Zdjęcie: sylveco.pl

OPIS PRODUCENTA:

Hypoalergiczny lekki krem nagietkowy jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery i zapewnia ochronę skóry podrażnionej. Zawiera ekstrakty z kory brzozy i nagietka lekarskiego o działaniu regenerującym, oczyszczającym i przyspieszającym odnowę naskórka. Naturalne oleje roślinne i masło karite odbudowują warstwę wodno-lipidową i w połączeniu z alantoiną zapewniają skórze szybkie ukojenie. Ekstrakt z aloesu przywraca właściwy poziom nawilżenia, natomiast dodatek witaminy E zabezpiecza skórę przed negatywnym wpływem środowiska. Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej, zawierający saponiny, ułatwia wnikanie składników aktywnych głębiej do skóry. Krem może być stosowany pod makijaż oraz na okolice przemęczonych oczu.
WSKAZANIA: do pielęgnacji skóry łuszczącej się, skłonnej do podrażnień, zaczerwienionej, zanieczyszczonej, szorstkiej.

NASZA OPINIA:

Skład lekkiego kremu nagietkowego jest bardzo podobny do lekkiego kremu brzozowego, jednak obecność ekstraktu z nagietka potęguje jego działanie regeneracyjne. Większość składników jest pochodzenia naturalnego lub uchodzące za łagodne. Krem ten jest napakowany substancjami aktywnymi (ma naprawdę dużo dobrych składników). Dodatek betuliny zawsze w kosmetykach na plus 🙂 Produkt ten może być stosowany pod makijaż przy czym czas wchłaniania jest nieco dłuższy, a kosmetyk wydaje się być bardziej tłusty w porównaniu z lekkim kremem brzozowym. Lekki krem nagietkowy sprawdzi się idealnie na przemęczone oczy i przesuszoną skórę.  Jeśli zdecydujecie się na ten krem pamiętajcie, że nie zawiera filtrów UV, a okres przydatności od momentu otwarcia to 6 miesięcy.

Skład:

Aqua – woda

Vitis Vinifera Seed Oil (olej z pestek winogron) – emulgator W/O (woda/olej), składnik umożliwiający powstanie emulsji

Glycine Soja Oil  (olej sojowy) – emolient (nawilża, chorni skóre przed nadmierna utratą wody)

Sorbitan Stearate (Stearynian sorbitanu) – surfaktant, naturalny środek emulgujący

Sucrose Cocoate (sacharoza kokonianu) – środek emulgujący, surfaktant

Butyrospermum Parkii Butter – Masło shea inaczej masło karite jest tłuszczem roślinnym uzyskanym z owoców drzewa rodzimego w Afryce, Butyrospermum parkii. Masło shea składa się głównie z kwasów tłuszczowych, takich jak kwas stearynowy i oleinowy

Glyceryl Stearate  (stearynian glicerolu) – składnik pochodzenia roślinnego. Jest to ester kwasu stearynowego i gliceryny. W kosmetykach pełni rolę emulgatora.

Argania Spinosa Kernel Oil (olej arganowy) – emolient, tłoczony z nasion drzewa arganowego rosnącego w Afryce, zawiera witaminę E, pilofenole oraz sterole.

Stearic Acid (kwas stearynowy) – emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Według stowarzyszenia EWG składnik ten może być pochodzenia zwierzęcego

Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) – naturalny konserwant

Cetearyl Alcohol (alkohol cetylostearylowy) – emolient stabilizujący emulsję oraz nadający odpowiednią konsystencję. Jego głównymi składnikami są alkohol cetylowy i alkohol stearylowy (alkohole tłuszczowe). Warto podkreślić, że produkty kosmetyczne oznaczone jako ” bez alkoholu” mogą zawierać alkohol cetylostearylowy, ponieważ alkohole tłuszczowe nie stwarzają ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy) – organiczny alkohol występujący naturalnie w niektórych owocach tj. moreli, żurawinie czy herbatach. Jest uważany za jeden z lepszych konserwantów nieuczulających. Duża ilość alkoholu benzylowego może nadawać produktowi wyraźny zapach kwiatów, ponieważ jest składnikiem olejków eterycznych, takich jak jaśmin. Jako lotny alkohol stosowany w dużych ilościach może powodować reakcje alergiczną, jednak powszechnie uważany jest za bezpieczny składnik w kosmetykach [1,2].

Betulin (betulina) – chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyspieszającymi starzenie

Tocopheryl Acetate (octan tokoferolu) – witamina E pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych, między innymi przy tzw. plamach starczych, czyli przebarwieniach skóry pojawiających się u starszych osób głównie na dłoniach. Według stowarzyszenia EWG zajmującego się analizą składu kosmetyków, jest to składnik silnie alergenny.

Allantoin (alantoina) – występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów, korzeniu żywokostu. Może być także otrzymywana syntetycznie. Stosowana jest jako środek kondycjonujący skórę. Ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia. jako środek kondycjonujący skórę.

Xanthan Gum (guma ksantanowa) –  polisacharyd, polimer na bazie cukru wytwarzanym przez bakterie. Jest stosowana jako środek zwiększający lepkość w produktach do pielęgnacji ciała i żywności.

Dehydroacetic Acid (kwas dehydrooctowy) – syntetyczny środek konserwujący dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych

Calendula Officinalis Flower Extract –  ekstrakt wodno – glikolowy z nagietka lekarskiego

Saponaria Officinalis Root Extract (ekstrakt z mydlnicy lekarskiej) – działanie tonizujące oraz oczyszczające

Aloe Barbadensis Leaf Extract (ekstrakt z aloesu) – otrzymywany z liści aloesu, jego zalety zostały szeroko opisane w literaturze m.in. działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie się ran, posiada właściwości przeciwzapalne, koi, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Jednak najnowsze badania

LEKKI KREM ROKITNIKOWY

 

Zdjęcie: sylveco.pl

OPIS PRODUCENTA:

Hypoalergiczny lekki krem rokitnikowy jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery i zapewnia ochronę skóry z oznakami starzenia. Zawiera bogaty w witaminy i mikroelementy olej rokitnikowy, o wyjątkowym działaniu odżywczym, rewitalizującym i wzmacniającym. Ekstrakt z kory brzozy, dzięki właściwości pobudzania syntezy kolagenu i elastyny, skutecznie opóźnia proces powstawania zmarszczek. Naturalne oleje roślinne i masło karite odbudowują warstwę wodno-lipidową i w połączeniu z alantoiną zapewniają skórze szybkie ukojenie. Ekstrakt z aloesu przywraca właściwy poziom nawilżenia, natomiast dodatek witaminy E zabezpiecza skórę przed negatywnym wpływem środowiska. Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej, zawierający saponiny, ułatwia wnikanie składników aktywnych głębiej do skóry. Krem może być stosowany pod makijaż oraz na okolice przemęczonych oczu.

WSKAZANIA: do pielęgnacji skóry zmęczonej, ze zmarszczkami, szarej i ziemistej, pozbawionej blasku, przesuszonej; w przypadku trądziku różowatego, rozszerzonych naczynek.

NASZA OPINIA:
Ten krem ma również bardzo przyzwoity skład. Zawiera betulinę, witaminę E i alantoinę mające właściwości przeciwzapalne. Tak jak w przypadku słoiczkowego kremu rokitnikowego przy pierwszym kontakcie może odstraszyć dość specyficznym zapachem, wynikającym z obecności oleju rokitnikowego. Porównując konsystencję lekkich kremów Sylveco ten ma najcięższą, ale na pewno lżejszą niż kremy słoiczkowe. Ponadto, nadaje delikatny zmywalny żółty odcień, więc raczej nie nadaje się pod makijaż. Krem sprawdzi się do każdego rodzaju cery choć najbardziej zadowolone z jego stosowania będą osoby z cerą ziemistą i naczynkową.  Polecamy stosowanie kremu na noc, świetnie nawilży i odżywi po ciężkim dniu. Jeśli zdecydujecie się na ten krem pamiętajcie, że nie zawiera filtrów UV, a okres przydatności od momentu otwarcia to 6 miesięcy.

Skład:

Aqua – woda

Vitis Vinifera Seed Oil (olej z pestek winogron) – emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji

Glycine Soja Oil  (olej sojowy) – emolient (nawilża, chorni skóre przed nadmierna utratą wody)

Sorbitan Stearate (stearynian sorbitanu) – surfaktant, naturalny środek emulgujący

Sucrose Cocoate (sacharoza kokonianu) – środek emulgujący, surfaktant

Hippophae Rhamnoides Oil (olej z owoców rokitnika) – składnik aktywny, który właściwości regenerujące, przeciwstarzeniowe, ochronne. Jest coraz bardziej cenionym naturalnym surowcem kosmetycznym znajdującym zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej, popękanej, dojrzałej, podrażnionej

Butyrospermum Parkii Butter – Masło shea inaczej masło karite jest tłuszczem roślinnym uzyskanym z owoców drzewa rodzimego w Afryce, Butyrospermum parkii. Masło shea składa się głównie z kwasów tłuszczowych, takich jak kwas stearynowy i oleinowy

Glyceryl Stearate (stearynian glicerolu) – składnik pochodzenia roślinnego. Jest to ester kwasu stearynowego i gliceryny. W kosmetykach pełni rolę emulgatora.

Argania Spinosa Kernel Oil (olej arganowy) – emolient- tłoczony z nasion drzewa arganowego rosnącego w Afryce, zawiera witaminę E, pilofenole oraz sterole

Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) – naturalny konserwant

Stearic Acid (kwas stearynowy) – emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Według stowarzyszenia EWG składnik ten może być pochodzenia zwierzęcego

Cetearyl Alcohol (alkohol cetylostearylowy) – emolient stabilizujący emulsję oraz nadający odpowiednią konsystencję. Jego głównymi składnikami są alkohol cetylowy i alkohol stearylowy (alkohole tłuszczowe). Warto podkreślić, że produkty kosmetyczne oznaczone jako ” bez alkoholu” mogą zawierać alkohol cetylostearylowy, ponieważ alkohole tłuszczowe nie stwarzają ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Benzyl Alcohol – Alkohol benzylowy – organiczny alkohol występujący naturalnie w niektórych owocach tj. morele, żurawina czy herbatach. Jest uważany za jeden z lepszych konserwantów nieuczulających.

Duża ilość alkoholu benzylowego może nadawać produktowi wyraźny zapach kwiatów, ponieważ jest składnikiem olejków eterycznych, takich jak jaśmin. Jako lotny alkohol stosowany w dużych ilościach może powodować reakcje alergiczną, jednak powszechnie uważany jest za bezpieczny składnik w kosmetykach [1,2].

Betulin (betulina) – chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyspieszającymi starzenie

Tocopheryl Acetate (octan tokoferolu) – witamina E pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych, między innymi przy tzw. plamach starczych, czyli przebarwieniach skóry pojawiających się u starszych osób głównie na dłoniach. Według stowarzyszenia EWG zajmującego się analizą składu kosmetyków, jest to składnik silnie alergenny.

Aloe Barbadensis Leaf Extract (ekstrakt z aloesu) – otrzymywany z liści aloesu, jego zalety zostały szeroko opisane w literaturze m.in. działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie się ran, posiada właściwości przeciwzapalne, koi, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Jednak najnowsze badania

Allantoin (alantoina) występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów, korzeniu żywokostu. Może być także otrzymywana syntetycznie. Stosowana jest jako środek kondycjonujący skórę. Ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia. jako środek kondycjonujący skórę

Xanthan Gum (guma ksantanowa) – jest polisacharydem, polimerem na bazie cukru wytwarzanym przez bakterie. Jest stosowana jako środek zwiększający lepkość w produktach do pielęgnacji ciała i żywności

Dehydroacetic Acid (kwas dehydrooctowy) – syntetyczny środek konserwujący dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych

Saponaria Officinalis Root Extract (ekstrakt z mydlnicy lekarskiej) – działanie tonizujące oraz oczyszczające

LITERATURA:

1. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2007, issue 5, 1737-1742

2. International Journal of Toxicology, 2001, Supplement 3, 23-50

Analiza składu lekkich kremów do twarzy firmy Sylveco