Czy wiecie, że ogromna ilość dostępnych na rynku kosmetyków oraz produktów do pielęgnacji skóry zawiera potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne?
W 2016 roku Francuska organizacja konsumencka „UFC Quo Choisir” opublikowała listę 185 produktów kosmetycznych zawierających szkodliwe dla organizmu ludzkiego substancje tj. alergeny, substancje drażniące czy zaburzające gospodarkę hormonalną, natomiast w styczniu 2017 tę listę zaktualizowała.

https://www.quechoisir.org/comparatif-ingredients-indesirables-n941/

Dlaczego, warto zapoznać się z tą listą?
Po wstępnym przejrzeniu tej listy na pewno będziecie zaskoczeni, że wasze kosmetyki też są tam uwzględnione. O nie, jak to możliwe, że Twój ulubiony szampon, pasta do zębów czy krem przeciwzmarszczkowy zawiera substancje uznawane za szkodliwe…przecież stosujesz ten produkt od dłuższego czasu i nic Ci nie jest.

Wiele osób zwraca uwagę jedynie na krótkoterminowe skutki, kompletnie lekceważąc i nie zastanawiając się nad ich długookresowym szkodliwym działaniem….

Hmm, a słyszeliście może o kobietach chorych na raka jajnika, które wygrały w sądzie proces z Jonson&Jonson? Jeśli nie, to śledźcie uważnie mój blog, gdyż w najbliższym czasie na pewno pojawi się wpis na ten temat.

Aby Was trochę uspokoić zaznaczę, iż wraz z postępem nauki coraz więcej wiadomo o szkodliwym działaniu substancji chemicznych na organizm człowieka. Naukowcy na całym świecie przeprowadzają badania, które wskazują, że określona substancja przy danym stężeniu wykazuje działanie szkodliwe. W takich przypadkach instytucje tj. Komisja Europejska oraz organ doradczy – Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety – SCCS), a czasami także sami producenci decydują się na wprowadzeniu ograniczeń lub zaprzestanie stosowania takiej substancji.

Lista szkodliwych produktów kosmetycznych – część I