Szampony do włosów – Przegląd bezpiecznych składników aktywnych

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka naturalnych szamponów, delikatniejszych dla skóry głowy oraz przyjaznych dla środowiska. Na etykietach bardzo często znajdujemy mylące informacje np. „Bez SLS”, „Bez silikonu”, „Bez parabenów” … jakie informacje są prawdziwe i na czym opierać swój wybór? Czy wystarczy po prostu unikać pewnych składników? Aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, przedstawiamy listę składników, których warto szukać w składzie szamponu!

Butyrospermum parkii butter (masło shea)

Wyekstrahowane z ziaren owoców shea. Odpowiada za zmiękczanie oraz nawilżanie skóry lub włosów.

 

Coco-glucoside (coco-glukozyd)

Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego jest roślinnym środkiem pieniącym. Ten składnik oczyszcza i wygładza włókna włosów.

 

Decyl-glucoside (glukozyd decylowy)

Jest naturalnym, niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym otrzymanym z alkoholi tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego (C8 – 16) i glukozy (ze skrobi kukurydzianej).

Glicerin (roślinna gliceryna)

Pochodzi z oleju rzepakowego lub kokosowego. Jest to składnik nawilżający dla skóry i włosów.

Glyceryl oleate (oleinian glicerolu)

Substancja pochodzenia roślinnego należąca do grupy emolientów i składników re-natłuszczających nadająca włosom miękkość i gładkość.

Lauryl glucoside (Poliglukozyd laurylowy)

Niejonowa substancja powierzchniowo czynna pochodzenia roślinnego. Substancja ta będąca pochodną kwasu glutaminowego i kwasów tłuszczowych (z oleju kokosowego) jest łagodna dla skóry i włosów. 

 

 

 

 

Potassium sorbate (sorbinian potasu)

Sól potasowa kwasu sorbinowego jest naturalnym kwasem tłuszczowym pozyskiwanym z jagód jarzębiny, jest stosowana jako przeciwbakteryjny środek konserwujący.

Sodium citrate (cytrynian sodu)

Sól sodowa kwasu cytrynowego pochodzenia roślinnego stosowana jako środek maskujący, emulgujący lub stabilizujący.

Sodium cocoamphoacetate

Środek powierzchniowo czynny otrzymywany z oleju kokosowego o dużej zdolności pienienia.

Sodium cocoyl glutamate

Środek powierzchniowo czynny otrzymywany z oleju kokosowego, kukurydzy oraz cukrów (glukozy).

Sodium cocoyl isethionate (Kokoiloizetionian sodowy)

Środek powierzchniowo czynny otrzymywany z oleju kokosowego. Nadaje się do tworzenia łagodnych dla skóry produktów do mycia i kąpieli.

Stearyl citrate (cytrynian stearylowy)

Substancja pochodzenia roślinnego składająca się z alkoholu stearylowego i kwasu cytrynowego, która zmiękcza i nawilża skórę lub włosy.

Wszystkie powyższe składniki są pochodzenia roślinnego i w pełni biodegradowalne.

* Wymienione wyżej składniki są przykładami składników bezproblemowych, ale ważne jest, aby pamiętać, że w czystej postaci mogą być drażniące. Sekret jest zawsze w odpowiedniej dawce i recepturze!