Jak kupować mydła?

 

Czym są mydła? 

Substancje powierzchniowo czynne, których szczególną właściwością jest obniżenie napięcia powierzchniowego wody. Co to oznacza w praktyce?

Otóż pozwala to na usuwanie cząsteczek związków lipofilowych (tłuszczów z powierzchni skóry, tkanin i innych materiałów). Mydłami są sole (sodowe, potasowe, wapniowe, magnezowe i inne) odpowiednich kwasów tłuszczowych tj. kwas palmitynowy czy linolowy.  Należy jednak zaznaczyć, że do produkcji mydeł nie wykorzystuje się  czystych kwasów tłuszczowych lecz najczęściej stosuje się oleje naturalne lub tłuszcze. Skład i właściwości mydeł są zatem determinowane składem surowców zastosowanych do ich produkcji.

Warto podkreślić, że nie wszystkie mydła mają właściwości myjące, gdyż wyróżniamy mydła rozpuszczalne (sodowe i potasowe) stosowane jako detergenty oraz mydła nierozpuszczalne (tj. magnezowe, cynkowe) będące składnikami np. pudrów kosmetycznych.

Każdy z Was na pewno zaobserwował pojawiający się w trakcie kąpieli biały nalot na lustrze wody, zaburzający wizję idealnego wieczoru w wannie z dobrą książką. Zjawisko związane jest z wytrącaniem się mydła w twardej wodzie. Aby wyeliminować to zjawisko producenci zaczęli stosować dodatkowe substancje zmiękczające wodę. Ponadto, bardzo często dodawane są także substancje natłuszczające, konserwanty czy kompozycje zapachowe.

WSKAZÓWKI jakie mydła kupować

  1. Przede wszystkim nie kierujcie się ceną, dostępnym zapachem czy kolorem.
  2. Wybierajcie mydła produkowane na bazie tłuszczów roślinnych np. olej kokosowy, oliwkowy i gliceryny, a nie produktów petrochemicznych.
  3. Kupujcie prawdziwe mydło zrobione z przynajmniej 70% tłuszczu roślinnego (można je dostać w sklepach z naturalnymi kosmetykami oraz coraz częściej w drogeriach).
  4. Nie kupujcie mydeł perfumowanych (w składzie fragrances) – wiem……wiem, co to za mydło jak nie pachnie dlatego warto odnaleźć w składzie mydła olejki eteryczne typowe dla charakteru Twojej skóry.
  5. Nie kupujcie kolorowych mydeł, bo mają w swoim składzie barwniki syntetyczne – najlepiej jest kupować mydła białe lub przeźroczyste.

Jak kupować mydła – CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że :

  • zachowane zapiski wskazują, że już starożytni Egipcjanie myli się regularnie, natomiast za propagatorów zwyczaju mycia uważa się starożytnych Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego mycie przestało być popularne, co było powodem plagi chorób w średniowiecznej Europie,
  • popularne mydła w płynie z chemicznego punktu widzenia mydłami nie są, wynika to z ich innej niż soli kwasów tłuszczowych budowy.