Jakie są przyczyny egzemy?

Jakie są przyczyny egzemy?

Naskórek jest cudownym organem. Nie tylko jest niezbędny dla naszego przetrwania, ale pozwala nam dotykać i być dotykanym, a także tworzy doskonałą barierę ochronną. Jednak w momencie pojawienia się wyprysku będącego stanem zapalnym obserwujemy suchą skórą, z czerwonymi swędzącymi plamami lub guzkami, które mogą pojawić się w różnych częściach ciała. Zwracam jednak uwagę, że wyprysk jest terminem ogólnym opisującym grupę stanów chorobowych, które powodują zaczerwienienie, stan zapalny i swędzenie skóry.

Jeśli chcemy, aby nasza skóra nas chroniła, musimy ją chronić!

Istnieje kilka rodzajów wyprysku:

Atopowe zapalenie skóry – spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i problemami z barierą skórną.

Kontaktowe zapalenie skóry- wynik dotykania skóry przez znany czynnik drażniący i/lub alergen.

Wyprysk dysydidyczny – pojawia się na stopach i rękach w postaci swędzących pęcherzy, zwykle spowodowanych ekspozycją na alergeny.

Wyprysk kolczystokomórkowy – zwykle spowodowany alergenami lub bardzo suchą skórą i pojawia się jako okrągłe zmiany z których może sączyć się płyn, spotykany zwłaszcza u osób starszych.

Łojotokowe zapalenie skóry – białe lub żółte łuszczące się, tłuste plamy w miejscach z większą ilością gruczołów wytwarzających olej, spowodowane kombinacją genetyki, hormonów i mikroorganizmów na skórze.

Stasis dermatitis – zdarza się, gdy słabe krążenie w nogach powoduje puchnięcie żył i wyciek płynu, powodując obrzęk i zaczerwienienie i swędzenie skóry, głównie u osób starszych.

Wyprysk dłoni – nie jest uważany za niezależny rodzaj wyprysku, ale jest miejscem innych rodzajów wyprysku, najczęściej atopowego lub kontaktowego zapalenia skóry i jest spowodowany przez kombinację genów, substancji drażniących i/lub alergenów.

Liszaj prosty przewlekły – nie jest uważany za niezależny rodzaj wyprysku, ale raczej jest objawem innych rodzajów wyprysku i skutkuje gęstymi, łuszczącymi się plamami na skórze, często powodowanymi przez zbyt duże drapanie i pocieranie.

Osoby z jednym rodzajem wyprysku mogą również rozwijać inne typy w zależności od genetyki i narażenia na czynniki środowiskowe.

Przyczyny są niejasne

Dlaczego niektórzy z nas są tak podatni na atopowe wypryski? Przeprowadzono wiele badań związanych z atopowym zapaleniem skóry, a szczególnie badano jej najczęstszą postać i próbowano odkryć przyczyny tego stanu. Jak dotąd wiemy, że istnieją czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, które są związane z egzemą, a objawy mogą wahać się od stanu łagodnego po ciężki. Ludzie i niemowlęta z wypryskiem mają osłabioną barierę skórną, co powoduje, że alergeny lub substancje drażniące penetrują warstwy skóry i wywołują stan zapalny i wysypkę. Wysypki mogą się nasilać przez ciepło, przegrzanie, nadmierne pocenie się i niską wilgotność. Ponadto zmiany temperatury, suche powietrze i niektóre tkaniny odzieżowe mogą pogorszyć swędzenie.

 

Stan powszechny

• 1/3 populacji cierpi na egzemę (atopowe zapalenie skóry) w swoim życiu.

• Egzema dłoni dotyka jedną na dziesięć osób.

• 1/3 dzieci cierpiących na AZS ma umiarkowaną lub ciężką postać choroby.

Nieproszony gość

Egzema pojawia się jako nieproszony gość, wyprzedza swoje powitanie, a potem znika… by wrócić z zemstą w innym miejscu na ciele. U niemowląt wyprysk często obserwuje się na przedramionach, nogach, czole, szyi, policzkach i skórze głowy. Dorośli często mają uszkodzenia na rękach, twarzy, szyi, kostkach, wewnątrz łokci i kolan. Chorzy często próbują ukryć zaatakowane obszary, ale nie zawsze jest to łatwe – zwłaszcza latem!

Wyzwalacze egzemy

Istnieje wiele potencjalnych wyzwalaczy egzemy. Ale czy wiesz, że wiele z nich można znaleźć w kuchni i łazience? Produkty, których używasz na co dzień – w tym szampon, mydło, krem ​​do opalania, detergent i środek dezynfekujący – mogą zawierać wiele drażniących składników. Jeśli masz alergie, Twoje wyzwalacze (roztocza, pleśń, pyłki, chemikalia itp.) mogą również pogorszyć Twój stan. Wreszcie czynniki środowiskowe, takie jak nagła zmiana pogody, nadmierne ciepło – zimno lub dym tytoniowy, mogą powodować pojawienie się objawów lub ich pogorszenie.

Jak się chronić?

Jeśli chcesz łagodzić i kontrolować egzemę, musisz się chronić! Oznacza to zminimalizowanie narażenia na czynniki środowiskowe i alergeny, a jednocześnie zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i drażniących chemikaliów w gospodarstwie domowym (dotyczy to również osób o wrażliwej skórze, które stanowią około 50% populacji!) Ale teraz, gdy tak wiele powszechnych produktów do higieny osobistej i gospodarstwa domowego zawiera niepożądane składniki, co może zrobić osoba cierpiąca na egzemę?

Jako chemik cierpiący na AZS dbam o to by moje kosmetyki i produkty gospodarstwa domowego nie zawierały:

Laurylosiarczan sodu (SLS),  siarczan sodowy eteru laurylowego (SLES) oraz laurylosiarczan amonu (ALS) (zanieczyszczony 1,4-dioksanem, prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym),

Phenoxyetanol (może podrażniać skórę i powodować wypryski).

Glikol polietylenowy (zanieczyszczony 1,4-dioksanem).

DMDM hydantoina (uwalnia formaldehyd, czynnik rakotwórczy).

Polyquaternium-7 (zanieczyszczony akrylamidem, prawdopodobnie rakotwórczym),

Perfumy lub substancje zapachowe syntetyczne, które mogą zawierać ponad sto składników,

Ftalan dietylu (substancja zaburzająca gospodarkę hormonalną),

Konserwanty: Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Beznylparaben, Butylparaben) – zostały uznane za substancje wpływające na naszą gospodarkę hormonalną – bardzo często są składnikiem aptecznych kremów!

 Powyższych substancji nigdy nie znajdziesz w produktach LAVECO

Nawodnienie ma na celu ochronę

Kolejny łatwy sposób na lepsze samopoczucie skóry: NAWILŻENIE.

Ponieważ sucha skóra jest bardziej wrażliwa, częste stosowanie dobrego środka nawilżającego chroni również przed podrażnieniami, co oznacza mniej nawrotów egzemy. Naturalne produkty do pielęgnacji skóry są najlepszym sprzymierzeńcem w walce z suchą skórą.

Woda: przyjaciel czy wróg?

Woda może pomóc nawodnić skórę, ale nie przesadzaj! Zbyt gorące lub zbyt długie kąpiele czy prysznice pozbawiają skórę naturalnych olejów ochronnych. Tak więc, uważaj, aby nie spędzać zbyt dużo czasu pod prysznicem lub w wannie i nie dopuść do tego, aby woda była gorąca.

Czy chorując na AZS należy unikać regularnego mycia rąk, aby nie wysychały? Absolutnie nie! Ale używaj letniej wody i delikatnego środka czyszczącego, takiego bez substancji wypisanych powyżej.

Tak, za każdym razem, gdy myjesz ręce! Gwarantuję, że Twoja skóra Ci podziękuje.

LITERATURA

[1] Hanifin J, Reed M. A Population-Based Survey of Eczema Prevalence in the United States. Dermatitis. 2007;18(2):82-91. doi:10.2310/6620.2007.06034.

[2] Silverberg, J. I. (2017). Public Health Burden and Epidemiology of Atopic Dermatitis. Dermatologic Clinics, 35 (3), 283-289. doi:10.1016/j.det.2017.02.002

[3] 1. Silverberg J, Simpson E. Associations of Childhood Eczema Severity. Dermatitis. 2014;25(3):107-114. doi:10.1097/der.0000000000000034.

[4] Ballardini N, Kull I, Soderhall C, Lilja G, Wickman M, Wahlgren CF. Eczema severity in preadolescent children and its relation to sex, filaggrin mutations, asthma, rhinitis, aggravating factors and topical treatment: a report from the BAMSE birth cohort. The British journal of dermatology. 2013;168(3):588-594.

[5] Silverberg JI, Simpson EL, Durkin HG, Joks R. Prevalence of allergic disease in foreign-born American children. JAMA Pediatr. 2013;167(6):554–60.

[6] Hanifin J, Reed M. A Population-Based Survey of Eczema Prevalence in the United States. Dermatitis. 2007;18(2):82-91. doi:10.2310/6620.2007.06034.

[7] J, Hanifin J. Adult eczema prevalence and associations with asthma and other health and demographic factors: A US population–based study. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2013;132(5):1132-1138. doi:10.1016/j.jaci.2013.08.031.

[8] Atopic Dermatitis in Emergency Medicine: Background, Pathophysiology, Epidemiology. Emedicinemedscape.com. 2017. Available at: http://emedicine.medscape.com/article/762045-overview#a6. Accessed May 23, 2017.

[9] Simpson CR, Newton J, Hippisley-Cox J, Sheikh A. Trends in the epidemiology and prescribing of medication for eczema in England. J R Soc Med 2009;102:108–17. 10.1258/jrsm.2009.080211.

[10] Butland BK, Strachan DP, Lewis S, et al. (1997) Investigation into the increase in hayfever and eczema at age 16 observed between the 1958 and 1970 British birth cohorts. BMJ 315:717–721.

[11] Silverberg J, Hanifin J. Adult eczema prevalence and associations with asthma and other health and demographic factors: A US population–based study. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2013;132(5):1132-1138. doi:10.1016/j.jaci.2013.08.031.

[12] https://nationaleczema.org/research/eczema-facts/ [24.07.2019]

[13] https://www.ewg.org/skindeep/ [24.07.2019]