Mamy lato. Kochamy tę porę roku, za możliwość odpoczywania na balkonach, werandach czy w altanach. Niestety, jest jedna rzecz, która może zakłócić tę letnią rozkosz ====> komary i inne przerażające robaki!

Oczywiście można próbować pozbyć się tych stworzeń za pomocą chemicznych preparatów, ale po co się truć skoro istnieją świetne naturalne sposoby.

Jak więc naturalnie odstraszyć owady?

Oto 10 naturalnych olejków eterycznych, które odstraszają owady:

LAWENDA (Lavandula angustifolia Oil)

Lawenda kojarzy się relaksem oraz spokojnym snem. Ale oprócz pięknego kwiatowego zapachu i kojących właściwości, lawenda jest również skuteczna w walce z owadami. Olejek lawendowy świetnie odstrasza owady tj. komary, pchły czy muchy.

 

Porada: W celu pozbycia się owadów oraz dezynfekcji powietrza rozpyl olejek lawendowy lub pozostaw w otwartym naczyniu [1].

 

BAZYLIA (Basil Ocimum basilicum (L.) Oil)

Bazylia świetnie nadaje się nie tylko do sosu pomidorowego, olejek z bazylii jest idealny do letniej ochrony przed szkodnikami, zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, jeziora czy stawów. Już 1994 roku przeprowadzono badania wykazające, że olej z bazyli ma zarówno działanie odstraszające komary jak również larwobójcze [2].

SOSNA (Pine Pinus sylvestris (L.) Oil)

Jeśli lubisz campingi, to wiesz jak bardzo uciążliwe mogą być komary. Hmm, w tym wypadku zapach wszędzie unoszącej się bazylii nie jest idealnym rozwiązaniem, ale z pomocą przychodzi olejek z sosny. Jest to naturalny środek odstraszający komary, a przy okazji ma przyjemny zapach lasu.

TYMIANEK (Thymus vulgaris (L.) Oil)

Myślę, zgodzicie się ze mną, że latające po domu owady mogą wyprowadzić z równowagi nawet bardzo spokojnego człowieka. Jeśli kiedykolwiek mieszkałeś/aś w gospodarstwie, to wiesz, że często występują wręcz plagi tych stworzeń! Na szczęście tymianek okazał się bardzo skutecznym środkiem owadobójczym przeciwko komarom [3].

BERGAMOTKA (Bergamot Citrus aurantium (L.) Oil)

My nie jesteśmy zwolennikami tego zapachu, choć dla niektórych jest on bardzo przyjemny. Naturalny olej z bergamotki pomaga w walce z komarami. Jednak, w tym wypadku warto pamiętać, że olej ten jest fototoksyczny (właściwości fotouczulające), więc nie powinno się go stosować na ciało jako środka do miejscowego odstraszania owadów, a raczej aromatyzowanego preparatu dezynfekującego.

MIĘTA (Peppermint Mentha × piperita (L.) Oil)

Jeśli wolisz świeży miętowy aromat zamiast chemicznego zapachu, mięta pieprzowa jest doskonałym wyborem. Mięta jest naturalnym środkiem owadobójczym, który zabija jak również odstrasza komary. W jednym z badań wykazano, że mięta ma właściwości odstraszające podczas nakładania na odsłonięte części ciała [4].

DRZEWO HERBACIANE (Tea Tree Australia Melaleuca alternifolia (Cheel) Oil)

Drzewo herbaciane ma właściwości antypasożytnicze, zdolne do niszczenia lub hamowania wzrostu pasożytów, takich jak pchły, pijawki, wszy i kleszcze. Ten olejek warto używac do dezynfekcji pomieszczeń.

EUKALIPTUS (Lemon eucalyptus Eucalyptus citriodora (Hook.) Oil)

Kolejny potężny olejek eteryczny! Nam z drzewem eukaliptusowym kojarzą się sympatyczne misie koala…☺ Obok olejku z drzewa herbacianego olejek z eukaliptusa jest drugim popularnym „lekiem na wszystko”. Olejek eukaliptusowy, a szczególnie olejek z eukaliptusa cytrynowego (zwany olejkiem eukaliptusowym citronella lub cytrynowym) świetnie sprawdzi się w walce z komarami, pchłami i muchami [5].

TRAWA CYTRYNOWA (Tea Tree Australia Melaleuca alternifolia (Cheel) Oil)

Trawa cytrynowa ma właściwości przeciwgrzybicze, owadobójcze, antyseptyczne i przeciwzapalne. Naturalny eteryczny olejek z trawy cytrynowej jest szczególnie przydatny przy odstraszaniu pcheł, much i komarów, gdyż owady nie znoszą zapachu trawy cytrynowej.

Porada: Do 250 ml wody dodaj 25 kropli olejku z trawy cytrynowej. Umieść wszystko w butelce z atomizerem oraz spryskaj drzwi i okna. Tego preparatu możesz także użyć, aby pozbyć się tych okropnych muszek owocowych, które dostają się do Twojego domu, nawet przez małe szczeliny w oknach i drzwiach. Jak już zaatakują to wydaje się że jest ich nieskończona ilość. Skąd się biorą?…Otóż mogą odkładać aż 500 jajek jednocześnie na gnijące jedzenie, dojrzałe owoce, wilgotne szmatki i inne kuchenne wyposażenie. Gdziekolwiek je zobaczysz spryskaj przygotowanym według naszego przepisu preparatem.

Pamiętajmy, aby kupować naturalne olejki eteryczne otrzymywane z roślin, a nie ich sztuczne odpowiedniki tj. „olejek zapachowy” czy „kompozycja zapachowa”, które mogą zawierać pochodne ropy naftowej i inne groźne dla zdrowia dodatki. Jak je rozróżnić? Warto sprawdzić czy skład INCI jest jednoskładnikowy np. Lavandula angustifolia Oil, bez żadnych dodatków typu „Parfum” itp.

10 naturalnych olejków eterycznych odstraszających owady

Literatura:

[1] http://info.achs.edu/blog/bid/316901/Top-5-Ways-to-Check-Quality-of-Essential-Oils-Gas-Chromatography-GC-Mass-Spectometry-MS-Latin-Organoleptic-Testing-Knowing-Your-Supplier

[2] Chokechaijaroenporn, O., Bunyapraphatsara, N., & Kongchuensin, S. (1994). Mosquito repellant activities of Ocimum volatile oils. Phytomed 135-139.

[3] Park B.S., Choi W.S., Kim J.H., Kim K.H., Lee S.E. Monoterpenes from thyme (Thymus vulgaris) as potential mosquito repellents. J Am Mosq Control Assoc- Mar, 2005, 21, 80-3.

[4] Ansari M.A., Vasudevan P., Tandon M., Razdan R.K. Larvicidal and mosquito repellent action of pepper- mint (Mentha piperita) oil. Bioresource Technol., 2000, 71, 267-271.

[5] Maia, M.F. & Moore, S. J. Plant-based insect repellents: a review of their efficacy, development and testing. Malaria Journal, 2011, 10, S11.