Czy warto samodzielnie zrobić środek czystości?

Kilka lat temu bardzo często zdarzało mi się przeglądać blogi w celu poszukiwania ciekawych pomysłów na stworzenie naturalnych środków czyszczących. W Internecie bez problemu można znaleźć wiele receptur na idealny super ekologiczny płyn do mycia podłóg, łazienek, kuchni, proszków do prania, płynów do płukania i wielu innych….
Jednak warto się zastanowić nad tym, czy osoby tworzące te procedury mają wystarczającą wiedzę na temat szkodliwości poszczególnych składników lub reakcji, które mogą wystąpić przy ich nieświadomym zmieszaniu?

Problem jest trochę bardziej złożony, ponieważ są też ludzie, którzy czytając nawet rzetelnie przygotowaną recepturę postanawiają ją ulepszyć poprzez dodatek kupionego w sklepie detergentu. Takie nieświadome działanie jest bardzo niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do powstania bardzo groźnych dla zdrowia i życia człowieka substancji.

Bardzo dobrze, że coraz więcej ludzi ma świadomość szkodliwości środków chemicznych sprzedawanych przez duże koncerny i mając wybór sięga po produkty naturalne. Jednak jeśli dopiero niedawno przekonaliście się do naturalnego stylu życia polecam przynajmniej na początku zaufać doświadczeniu firm produkujących naturalne i ekologiczne środki czystości.

Czy warto samodzielnie zrobić środek czystości?