Dezynfekcja rąk – czy używasz odpowiedniego płynu?

W ostatnich tygodniach poprawna dezynfekcja rąk to bardzo często poruszany temat. Problemy z dostępnością produktów do higieny i brak powszechnej wiedzy na temat dezynfekcji sprawia, że narażeni jesteśmy na nieuczciwe praktyki sprzedawców!

Czy wiecie, że produkty do dezynfekcji rąk są produktami biobójczymi?

Co to oznacza? Zgodnie z polskim prawem takie produkty muszą posiadać odpowiednie pozwolenie wydane przez  Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Każdy produkt biobójczy musi mieć na etykiecie podany numer, który potwierdza, że producent wskazujący na etykiecie produktu właściwości antybakteryjne, grzybobójcze czy wirusobójcze zostały potwierdzone oraz zaakceptowane przez Urząd Rejestracji.

Na portalach aukcyjnych i sklepach internetowych, pojawia się wiele ogłoszeń produktów mających rzekomo działanie zwalczające koronawirusa! Bardzo często te produkty nie posiadają stosownej dokumentacji i rejestracji, a więc są opisywane niezgodnie z prawem – są to produkty których skuteczności nie można być pewnym.

Nie wszystkie produkty zawierające etanol są dezynfekujące!

Pamiętajcie: żele przeznaczone do odświeżania rąk, które są reklamowane jako dezynfekujące posiadają w swoim składzie etanol co jeszcze nie oznacza, że są to produkty dezynfekujące.

W jakiej formie możemy kupić środek dezynfekujący?

Wśród produktów do dezynfekcji posiadających pozwolenia znajdują się produkty przeznaczone do stosowania metodą wcierania (płyny, żele, chusteczki nawilżane) oraz mydła dezynfekujące.

Co zawierają w składzie produkty do dezynfekcji?

Najczęściej stosowane substancje czynne to alkohole: etylowy oraz izopropylowy, IV-rzędowe związki amoniowe, nadtlenek wodoru, kwas mlekowy i inne.

Jak stosować produkty do dezynfekcji?

Najczęściej spotykaną metodą użycia produktów przeznaczonych do dezynfekcji jest wcieranie. W przypadku produktu przeznaczonego po myciu rąk bardzo ważne jest dokładne osuszenie dłoni, a następnie zastosowanie produktu na całej powierzchni (również na zewnętrznych częściach) dłoni przez odpowiednio długi czas kontaktu ze skórą – co najmniej 30 sekund.

 

Aktualna lista: Produkty Biobójcze

 

 

dezynfekcja rąk